Berni pásztorkutya
Bronzkoszorús mestertenyészet
Gödöllő
Svájcból származó kutyafajta.
A történelmi említések az 1900-as évek elejére teszik a maihoz hasonló kutyák megjelenését.
Hivatalosan 1907-ben jegyezték be, mint kutyafajta.
A kutyás világszervezet (FCI) általi besorolása:
II-es fajtacsoport
3. szekció: Svájci hegyi- és pásztorkutyák
Ide tartozik még a színében azonos:
Nagy svájci havasi kutya
Appenzelli havasi kutya
Entelbuchi havasi kutya
Entlebuchi havasi kutya
Nagy svájci havasi kutya
Berni pásztorkutya
Appenzelli havasi kutya
Őrző-terelő- és vontató kutya volt. Tejeskocsikat húzott. Gazdaságok mindenes kutyája volt, majd este a cserépkályha mellett és a családja körében pihente ki a nap fáradalmait.
A munka jellegét a fajta szinte már teljesen elveszítette. Ausztriában még látunk, hogy van, aki kereső és terápiás kutyának használja, ehhez a képességei megvannak. Már nem húz tejeskocsit, de a kanapén szívesen pihen és vigyázza az alvó legkisebb családtag álmát. Olyan igazi mindenes családi kutya lett belőle. Egy társ a gyerekeknek, akivel felnőhetnek.
Beszéljenek helyettem a képek. De azt kiemelném, hogy ez a fajta soha nem mordulna rá egy gyerekre. Birka türelme van és ha megunja, hogy már 2.órája csimpaszkodnak rajta a gyerekek, akkor finoman feláll és 2 m-el arrébb lehuppan.
Ezután folytatódhat a játék és a végtelen türelem.
Képzeljétek: A húgom az első bernim szőrébe kapaszkodva tanult meg járni. Azt hiszem ez mindent elmond róluk.
Az igazat megvallva családtaggá válik, tényleg egy plusz gyerek a családban. Ez a fajta, úgy a legkiegyensúlyozotabb, ha látótávolságban van a családja,
de az még jobb neki, ha kartávolságban.
Mindig legyen, aki megsimogatja, amit lelkes farokcsóválással nyugtáz is.
Nagyon jól elfér a bejárati ajtóban és őt átlépve lehet bejutni a házba.
Ez a fajta mindig ott van a család közelében és, így lesz igazán kiegyensúlyozott. Alkalmazkodik a családja életviteléhez. Megtanulja a napirendet, kifigyeli ki a gyenge láncszem, akinél lehet egy kis engedményt kicsikarni egy szép barna szempáras mosollyal.
Ha megyünk vásárolni a kutyusainknak mindig veszünk háromszög sajtot, mert nagyon szeretik.
Elkísér az étterembe és az oviba is nagy népszerűségnek örvend, ha magunkkkal visszük a gyerekek közé. Tényleg úgy kell kezelni, mint egy plusz főt a családban.
Nem fog 3 C*-ban és szakadó esőben rohanni a pórázhoz, hogy menjünk már sétálni. Kidugja az orrát, majd megrázza magát és max pisilni megy ki. De, ha nem muszáj még azt sem. Ha elvonult a rossz idő, majd méltóztatik kimenni újra.
Télen-nyáron jól érzi magát bent, de amint jön az ősz vagy a tavasz kint lesz igazán elemében. Látni rajtuk, hogy ilyenkor teljesen felpezsdülnek.
A legnagyobb hókupac tetjén hanyatt fekve fog aludni hiszen a tél az ő évszaka igazán. Nem, nem fog megfázni! Sőt még a havat is meg fogja kóstolni.
Meleg: ez a legnagyobb ellensége a fajtának. Nyáron egy hűvüsebb, de nem nyirkos helyet kell neki biztosítani. Egy alagsor, pince, garázs is jó, de hűvös legyen és komfortos neki. Viszont a legideálisabb, ha klimatizált helyet tudunk neki biztosítani. Egyre melegebb hőhullámok vannak a nagy bunda, és a méret miatt hajlamos a hőgutára. Sajnos évről-évre hallunk eseteket, amikor hőgutát kapott a berni pedig nem is volt "annyira" meleg. Neki már az is végzetes lehet, ha meleg van és a meleg levegőt lélegzi be, ami nem hűsíti a testét eléggé és rövid időn belül megtörténhet a baj. Viszont jön az ötlet ilyenkor....nyírjuk le a szőrét! Az egyik legnagyobb merénylet a berni ellen, ha rövidre nyírjuk! Nem és nem. Ezzel elindítható egy problémasorozat. Ami a lényeg, hogy lehetőség szerint tudjuk beengedi legalább az előszobába a nagy melegekben, ami temperált. Nem fog ő semmihez nyúlni, csak pihenhessen még el nem vonul a meleg.
Gyorsan tanul és alkalmazkodik a családjához/környezetéhez. Elég neki 1-2x megmutatni valamit és ő tudni fogja. Türelem kell hozzá és kedvesség. Az erőszakossággal nála semmit nem lehet elérni. Viszont össze lehet törni a lelki világát és ő nem felejt.
Van egy olyan bernis mondás:
"A pásztorkutya nem felejt és nem lehet elhagyni."
Ez minden összefoglal.
Mi javasoljuk a kutyaovit a szocializáció miatt. Majd esetleg egy alapozó tanfolyam, de egy családi berninek nem kell alagúton kúsznia és 35 C*-ban, tűző napon engedelmes gyakorlatokat csinálnia. Ezt ne várjuk el tőle és olyan kutyaiskolába se menjünk ahol ezt szeretnék vele csináltatni. Otthoni környezetben is szépen és gyorsan tanul. Olyan, mint a gyereknevelés. Következetesnek kell lenni és gyerekjáték vele az élet.
Mind a két nemnek megvan az előnye/hátránya. Kezdő kutyásoknak a szukákat szoktam javasolni azért, mert könyebb velük belerázódni a kutyázásba. De ez nagyban függ a kutya szüleinek habitusától is. Van olyan, hogy egy alomból mindegy lenne milyen nemű kiskutyát visznek, mert egyforma a személyiségük, erről mindig kérdezzétek a tenyésztőt! A szukák mellett szól, hogy nem jelölgetnek és nem pisilik ki a füvet, de cserébe tüzelnek amíg nincsenek ivartalanítva. Lelkisebbek és érzékenyebbek. A kanok: jelölgetnek és a hormonhatásaik, miatt dominánsak lehetnek, ehhez kell egy határozottság és felismerni, hogy domináns jeleket mutat egy berni a viselkedésében. Ivartalanítással és következetes neveléssel ez teljesen kordában tartható. A kanok mellett azzal szoktak érvelni, hogy ők nagyobbak és impozánsabbak. Jó esetben minden kutya az szüleire hasonlít, így nézzük meg őket élőben is, ha van lehetőség!
A berni dupla szőrzetű, ami azt jelenti, hogy a fedőszőr kicsit hosszabb, mint az aljszőr, amit kivedlenek.
kb. 4 hónapos kortól hetente 2x 20 perc az ajánlatos, de egyedenként eltér.
Eredetileg évi 2 vedlés volt, de lassan ez összefolyik, mivel enyhe az időjárás, nincs tél, így a berni szervezete úgy érzékeli a vastag bunda sem indokolt.
Szerencsére a berni szőre nem fúródik bele a textilbe, kárpitba, szőnyegbe, így könnyen takarítható.
Szukák:
58-66 cm / 34-50 kg
Kanok:
64-70 cm: 45-60 kg
Amit fontos tisztázni:
A berni egy KÖZEPES méretű kutya fajta!
A berni nem nyáladzós fajta alapvetően. A tenyésztők figyelnek is erre és szelektálnak! De, ha lazák az ajkak akkor bizony folyni fog a nyála. Ezt érdemes megfigyelni a szülőknél!
Erre azt szoktam mondani, hogy a kertet kutyabaráttá kell tenni. Azaz (kerítéssel) kijelölni a kutya által használt területet vagy elkeríteni a díszkertet. Így nincs rombolás, rossz helyen ásás, stressz, vita, feszültség. A kert kialakításhoz adunk szívesen tanácsot.
Ok nélkül nem ugat, nem őrjöng. Ha csengetnek vagy a gazdi megérkezett jelzi, de rövid időn belül elcsendesül és játszik vagy pihen tovább. Így mondhatni, hogy szomszéd barát fajta.
A berni nem igazán olyan kutya, aki a neki vásárolt házban évi 45 percnél többet töltene. A teraszon vagy a bejárati ajtó előtt fekszik még a legnagyobb hóesésben is. Lehet neki gondosan készített, otthon barkácsolt házakat gyártani, de csak megrágcsálni fogja. Használni nem igazán.
Ez a tapasztalat.
Ez a leggyakrabban elhangzott mondatok egyike.
Ha jól van szoktatva, akkor az óvóhelye lesz. Ahol biztonságban érzi magát és nem büntetésben. Olyan, mint egy gyereknek a szobája, a saját kis birodalma. Sosem tudhatjuk, hogy jön egy szerelő, egy házfelújítás. Legyen egy hely, ahol Te is teljes biztonságban tudhatod a családtagod.