MAGIC BERNESE 

Berni pásztorkutya
 Bronzkoszorús mestertenyészet 
Gödöllő 

Tanácsok kölyök berni vásárlás előtt állóknak
(A Magyarországon bejegyzett tenyésztők listáját az oldal alján találjátok!)

A megnövekedett megkeresések és csalódásokkal végződő vásárlások számából és a leendő gazdik kérdéseiből összegyűlt gondolatokat rendezgetve arra jutottam, hogy kicsit segítek eligazodni a témában. 
Hasznos, valamint nagyon fontos dolgokra hívom fel a figyelmet, hogy a leendő gazdik elegendő információ birtokában tudjanak döntést hozni, ne lehessenek "átverések" áldozatai.

Az egyértelmű mindenki számára, hogy az emelkedő árak következtében virágzik a szaporítópiac, és a "vevők" 90%-nak tegnap elhozható kölyök kellene, persze nagyon olcsón!

 Már ezen a ponton ki kell ábrándítanom azokat, akik így gondolkodnak, hogy a természet rendjét nem lehet felülírni, tehát nem mi programozzuk a tüzeléseket, az anyuka jelöltek évente 2x tüzelnek. 

Könnyen kiszámolható, hogy nincs minden hónapban alom az igazi  tenyésztőknél.

Árak, költségek

Egy igazi tenyésztő miért nem tudja 80.000 Ft-ért adni a nála született kiskutyát? 
A válasz egyszerű: mert ennyiből a felnevelési önköltsége sem jön ki egy kölyöknek! 

Ár?

A mai árak ismeretében tenyésztőktől 350.000 Ft alatt már szinte alig lehet kölyköt kapni, de gyakori az ennél jóval magasabb: 450.000-550.000 Ft, illetve ennél magasabb ár is, mivel az állatorvos és a genetikai tesztek/szűrővizsgálatok költségei is folyamatosan nőnek, a minőséget pedig, mint tudjuk mindenben meg kell fizetni. 

Kicsit gondolhatunk és spórolhatunk (előre)

Tudjuk, ezt a többség nem engedheti meg magának... vagy mégis? 
 Ha időben gondolkozunk, és előre (0.5 - 1.5 évre akár) megkeressük a tenyészeteket, tisztában vagyunk az árral, havonta néhány 10 ezer Ft-ot félretéve egy év, és megvan a leendő kiskutyánk vételára.

Az anyuka vizsgálata a tüzelés kezdetétől a fedeztetésig

Tudtátok?, hogy 3-4 vérvétel (progeszteron szint ellenőrzés)  és legalább ennyi hüvelykenet vizsgálat is megelőzi a pontos fedeztetés dátumát? Mivel fontos a tenyésztőnek, hogy az anyuka jelölt optimális időben találkozzon az apuka jelölttel és szép kiskutyák legyenek, valamint minél népesebb kölyökszám. Ezekhez vizsgálatokra van szükség, ami szintén kb 120 ezer Ft-os tétel. 

Most és azonnal

Megvehetjük igaz azonnal olcsón is a kölyköt és ugyanezt az összeget rosszabb esetben az állatorvosra is költhetjük, meg a gyógyszereire minden hónapban, de szerintem a nyugodt felkészülés, várakozás sokkal kellemesebb és jobban fogunk örülni a kiskutyának, mire a költözésre kerül a sor.

A jó élmény 

Az elköltözött kiskutyáink gazdijai sorra azt mesélik, milyen jó élmény volt úgy kutyát venni, hogy várták, hogy megszülessenek, napról-napra a babafotókat, hétről-hétre az újabb portfóliókat és a várva várt költöztetést 8-10 hetesen.

Fedeztetési díj

Ha a szülőket gondosan válogatjuk össze, hogy típusban illeszkedjenek és anatómiailag, egészségügyileg is jó páros legyenek, akkor szinte biztos, hogy nem jó a "kertünk" végében lévő kutya apának. Így utazni kell akár külföldre és súlyos összegeket fizetni az egészséges genetikai állományért, amin sok tenyésztő évekig dolgozott szerte a világban. Ez minimum 1000 Euró de akár, 4000 Euró is lehet és korán sem biztos, hogy sikerül a fedeztetés, de az összeget ki kell fizetni előre. 
Ez a világ rendje. 

Már nem azt a világot éljük, ahol egy kiskutyáért fedeztetnének a kan tulajdonosok. Ettől sokkal inkább materiális lett ez a világ. Az apukát tartani, kiállításokra vinni, egészségesen táplálni is hatalmas anyagi ráfordítás.

Törzskönyv, származási igazolás...minek az nekem?! Úgysem viszem kiállításra.

Törzskönyv ára? 

Jelenleg 7500 Ft-ba kerül egy származási igazolás vagyis közismert nevén egy törzskönyvet kiállítattni. Csalók azok, akik azt állítják, hogy törzskönyevvel egy kiskutya 50-100 ezer forinttal több. Ők sajnos, a naivitást és tájékozatlanságot használják ki.

Mikor kaphat egy kiskutya törzskönyvet? 

Akkor kaphat első sorban, ha az anyukájának és az apukájának is van ilyen igazolása. (Továbbá rendelkezik tenyészszemlével, egészségügyi igazolásokkal.) Ne dőljetek be annak, hogy majd később ki lehet váltani, ha szeretnétek. Törzskönyvet CSAK a tenyésztő igényelhet! 
A gazdinak már nincs lehetősége ezt később kiváltani. Azok takaróznak ezzel akik, nem felelnek meg a feltételeknek, de a plusz pénz jól jön.

így néz ki egy eredeti magyar törzskönyv! 

Pénz minőségű papírra nyomtatva. Hamisítás gátló biztonsági elemekkel ellátott A4-es méretű dokumentum.

Ezek itt fent nem törzskönyvek! 

Az oltási könyv NEM egyenlő a törzskönyvvel! 
De még az útlevél sem. 
Abban csak a legalapvetőbb adatok vannak. 
Az emberi oltási könyvünkre sem mondjuk, hogy az az anyakönyvi kivonatunk, pedig benne vannak az adataink.
Itt is pontosan ez a tényállás.

További tételek a listán

Import kutyák, 
új vérvonal, egészséges genetikai háttér 

Távoli országokból behozunk (1500-4000 Euróért) kölyköt, azzal a szándékkal, hogy egyszer tenyésztésbe vonhatjuk, ha megnő. Ez kb. 2 éves korában derül ki, addig tartjuk, gondoskodunk róla, vigyázunk rá, neveljük, etetjük, oltatjuk, szűrővizsgálatokra visszük, örökléstani teszteknek vetjük alá. Majd, ha a szűrései rendben, tenyészszemlére visszük, netán még 1-1 kutyakiállításon is megmutatjuk, hogy szakértő is lássa és véleményezze. Ezen évek alatt fizetjük az országos kutyás szervezetbe, a fajtaklubba a tagdíjakat is.

Szelekció

Erről, egy családnál akinek 2 kutyája van a kert végében nem fogsz hallani. Mert ugye nem teheti meg, ha már olyan sokba kerül  az etetésük, hogy ne hozza vissza.... Ez az egyik legnagyobb különbség a tenyésztő és szaporító között! Az egyiket nem érdeklik a hibák hiszen számukra szeretett és szépnek látott a kutyus. A másik a szívén viseli, hogy szuper és egészséges és kiegyensúlyozott kutyus kerüljön a családodba! 

Mennyibe kerül a berni pásztorkutya mint családtag? 
  

Általános magyar és nemzetközi vételár: 350.000-850.000 
Havonta 1 zsák kutyatáp: 20.000 Ft (Éves szinten: 240.000 Ft)
2 nagy doboz ízület védő tabletta (1 évre): 63.000 Ft 
Külső-belső élősködők, szívférgesség elleni állandó védelem: 112.800 Ft/év
Éves védőoltások: 35.000 Ft 
Kutyakozmetika (évi 2 alkalom) : 50.000 Ft 
1 Póráz, 1 nyakörv: 15.000 Ft 
1 Fésű,1 kefe: 12.000 Ft 
Tál, fekhely, játékok: igény szerinti ráfordítás
Kutyaház/kennel kialakítás, kert biztonságossá tétele: kb. 250.000 Ft-tól
A nem várt de előforduló állatorvosi költségek: hasmenés kezelése, hotspot, kennel köhögés, bélelzáródás, gyomor csavarodás, allergia, kötőhártya gyulladás, fül gyulladás....

Nagy testű kutyát tartatni a mai világban nem olcsó hobbi. 
Ezt mindenki tartsa szem előtt kiskutyát vásárol. 
(A fenti árak a 2024-es évben aktuálisak.)

Tenyésztő vagy szaporító?

Kockázat vállalás? 

Olyan, mint a bevásárlóközpont parkolóban arany ékszert venni. Rizikó, mert nincs minőségi tanusítvány, azt sem tudod honnan van. De olcsó és szép, így elvarázsol és már viszed is haza. Majd az első fürdésnél lekopik a színe és te olyan csalódott leszel, mint még sohasem voltál.

Szaporítótól olyan kiskutyát venni mint, az orosz rulett. Bármi megtörténhet, még az is, amit legmerészebb álmodban sem gondoltál volna, hogy pont veled eshet meg. Ha tudnátok milyen szomorú eseteket mesélnek a gazdik, akik kétségbeesetten hívnak fel, mert megtalálták a telefonszámomat az interneten és éppen a berninek vett kiskutyájuk élete a tét, mert az elhozatal óta eltelt 3 hétben megállás nélkül megy a hasa és nem enyhíthető a betegség. Sokszor csak annyi a probléma, hogy nem kapott védőoltást, mert azon is spóroltak. Így nincs ummunrendszere és a pocakja sem készült fel a minőségi táplálásra...

Felhívod az eladót? A szám már nem elérhető...Visszaviszed a parkolóba? Szerinted ott fogod még találni? 

A számunkra sok pénz oda, az ékszer kukába való és ott a mérhetetlen csalódás is. Kell ez neked?

Abban a pillanatban, amikor ráébredsz vagy közlik veled, hogy a kiskutyád súlyos beteg/parvós/vele született szívbeteg/diszpláziás szerinted el fogod érni, azt akitől vásároltad? Tud/akar majd neked segíteni tanácsokkal/
tapasztalattal/
rutinnal?  
Szerintem tudod a választ...

MINDIG KÉRJ KENNEL NÉV IGAZOLÁST! 

Ha ezt nem tudnak mutatni, akkor sajnos nagyon rossz helyre tévedtél kölyköt venni! 

Kiskutya felnevelés alapköltségei

Tiszta környezet

Áram, víz, mosó és tisztító- fertőtlenítőszerek, törölközö, takaró, papírtörölköző, kutya pelenka és nedves törlőkendő korlátlan mennyiségben.

Tenyésztő "munka" ideje

Az álmatlan éjszakák, a sok aggodalom, a sok-sok munkaóra, amit a kiskutyák és anyuka mellett töltünk éjjel-nappal. 2-3 óránként etetések, tápszerezések, ha nincs elég tejcsi.

Táplálás

Minőségi táplálás az anyának a sok tejcsihez, és a kiskutyáknak sem a moslék vagy tejbegríz kerül a kis tálkáikba, vagy éppen áztatott kenyér…
2 kg tápszer, ami kb. 1 hétre elég 38.000 Ft....

Alap orvosi ellátás

Farkaskarom levétel, féreghajtások 2 hetente, oltások legalább 2x, de sok esetben 3x mire költözhetnek a kölykök.​ Chip, útlevél...

Arról nem is beszéltem, hogy ha komplikáció miatti császármetszés kell, akkor az plusz 200-350 ezer Ft.

Most már mindenki nagyjából érti és átlátja, miért kerül ennyibe egy kölyök és ki tudja számolni a néhány 10 ezer Ft-os kiskutyák mit NEM kapnak meg az életük első néhány hetében, hogy a filléres árat tudják tartani, akiket a megélhetés vagy a keresetkiegészítés motivál…

Ha elhozol egy ilyen kölyköt nem mented meg, hanem generálod a keresletet, hogy a következő alom sanyarú sorsú kölyök is megszülessen, mert a TE pénzed és keresleted adja rá az OKOT!

ALAPVETŐEN EZEKRE FIGYELJ! 
Ez a minimum lista az eladóval szemben! 

  • Minmum 8 hetes (ez a jogi szabályozás nincs kibúvó. Lehet, hogy már önállóan eszik, de a testvéreivel eltöltött idő hozzájárul a megfelelő szocializációhoz). Aki korábban oda akarja adni csak azért van, mert nem akarja tovább etetni, takarítani, nevelni, oltatni, féreghajtani. 
  • Mondván legyen ez is a leendő gazda költsége!
  • Van benne chip! Tulajdonos váltáshoz KÖTELEZŐ! Nem az új tulaj feladata és költsége! Néhány ezer forint egy chip beültetés. Az első védőoltással együtt érdemes beadatni.
  • Minimum 3x kapott féreghajtást (Protokoll szerint 2-4-6-8 hetes korban kell, majd miután a gazdihoz került 4 hónapos korig folytatni ezt a rendszert.)
  • Minimum 1, de inkább 2 (6-8 hetesen) oltása megvan, oltási könyvvel igazolva.
  • Farkaskarom (hátsó lábakon van!) el lett távolítva. (Pár napos korban egy apró csippentés, ami megelőzi egy későbbi komoly és költséges csontműtétet, ami nehezen gyógyul és hosszú procedúra az egész családnak.)
  •  Minőségi, életkorának megfelelő tápot kap (nem áztatott kenyeret, nyers csirke fejet, tejbegrízt vagy a reklámozott színezett olcsó tápot) amiből, adnak is a költözéskor, ami néhány napra elég és a tápváltás elkezdhető vele.

Vásárlás előtt tájékozódjatok, milyennek írja le a fajtastandard a kutyafajtát! 
Itt nem csak a rajzolatra gondolok, de a 3 szín azért alap. Sokszor látni a bernis csoportokban a frissen vásárolt kiskutyákat, akik távolról sem nevezhetők fajtatiszta berninek. Félre ne értsétek! Ugyanolyan jó és szerethető kutyák lesznek ők is, csak nem kell érte pénzt adni és támogatni a szaporítókat! Attól, hogy a színe hasonlóan olyan, mint a minőségi interneten talált fotókon, még nem berni!!!!! Ez nem arról szól, hogy megmentünk egy kölyköt az embertelen körülmények közül….mert, ha elhozzuk, helyet adunk 
és keresletet biztosítunk az új szaporulatnak és csak így tovább. 
Ezek a kölykök 95%-ban koszos és igénytelen helyen nőnek fel, kuplerájos és egy kiskutyának veszélyes udvarokban rohangálnak. Olyan helyen születtek ahova egy magára adó és igényes ember a lábát be nem teszi, 
nemhogy pénzt hagy ott az ilyen embereknek. 
Vagyis a jó szándékunkkal generáljuk a lepukkant fészerben született berni színű kölykök áradatát. Minden kiskutya megérdemli, hogy tiszta és igényes környezetben nevelkedhessen, ahogy a gyerekeink is. 
Ez pedig pénzbe és gondoskodásba, igényességbe kerül...

Türelem, türelem, türelem...

Kölyköt ne azonnal akarjatok vásárolni és inkább ismerjétek meg alaposan a fajtát. Vegyétek fel több tenyésztővel a kapcsolatot és látogassatok el hozzájuk, beszélgessetek velük. Nézzétek meg a környezetet, a kutyákat. Higgyétek el, ezen látogatások után már lesz képetek a fajtáról és arról, hogy kitől szeretnétek kutyát venni, hosszú éveken át kivel szeretnétek tartani a tenyésztő-gazdi kapcsolatot. Sikeres kiskutyakeresést kívánok mindenkinek. Tudjátok, akinek egyszer bernije van mindig az lesz, ezért nem mindegy honnan és milyen lesz az ELSŐ bernid!

Megosztani csak forrásmegjelöléssel lehet! 

Részleges tartalmat megosztani tilos! 

A tartalom a Magic Bernese Kennel tulajdona.

MAGYARORSZÁGI BERNI PÁSZTORKUTYA TENYÉSZETEK

TOVÁBB A térképre

Feltételek, információk, akik tőlünk szeretnének bernit

  • A gazdi jelöltekkel szeretnék találkozni a kiskutya elvitele előtt. Ez történhet kennel látogatással Gödöllőn, illetve az ország számos pontján, amikor kutyakiállításra utazunk a hétvégéken. 
  • Nyitott kennel találkozónk: 2025.05.01. Gödöllő-Blahai napközis tábor
  • A tüzelések időpontjának közelében és fedeztetés után az alom 6 hetes koráig személyes látogatókat a kiskutyák és az anya kutya óvása miatt nem fogadunk! A behurcolt fertőzések esetlegessége miatt.
  • Mivel kicsi az éves alomszámunk így várólista szokott kialakulni, ezért érdemes időben jelezni a kiskutya igényt.
  • A gazdik kiválasztásának elsődleges szempontja nálam, hogy SZERESSÉK a kutyát, nem a kötelezzük a gazdikat a kutyakiállításra. Persze örülünk, ha van ilyen nyitottság, de ez nem feltétel.

Mi "tartozik" egy tündéri 8-10 hetes Magic Bernese kiskutyához?

  • Igény szerint választható  kiskutya név az adott "alom betűvel", jelen esetben ez a  "/Q/R/S"..... Magic Bernese lesz a kiskutya teljes neve. Pl.: HERMIONE Magic Bernese
  • Törzskönyv/származási igazolás (külföldi tulajdonos esetén export pedigree)
  • Több oldalas ügyvéd által összeállított szerződés a kiskutya fotójával
  • A vállalkozásunk által kiállított számla
  •  Egészségügyi igazolás (3 nyelven)
  • Útlevél (a kiskutya nevével hímzett borítóval)
  • Hatalmas kölyök csomag táppal, játékkal, névre szóló dokumentum tartóval, táptároló vödörrel..stb.
  • Egy alaposan összeállított útmutató a kiskutya első heteire vonatkozóan
  • Teljes parazitamentesítés (szívféreg elleni védekezés is már 6 hetes kortól)
  • Teljes oltási program 
  • Degeneratív myleopatia genetikai teszt (Exon 1 és 2-re is)
  • Szívultrahang szakvizsgálat ( kardiológia specialista állatorvos által) 
  • Egy nagyszerű nemzetközi bernis "családhoz" való tartozás 
  • Közös kirándulások, kennel találkozók, séták
  • Kutyakozmetikai háttér (Gödöllőn, Székesfehérváron) és kutyapanzió (Gödöllőn az otthonunkban) a későbbiekre
  • 0-24-ben háttértámogatást és segítséget adunk a kölyök neveléshez, tápláláshoz, szőrápoláshoz. Hiszen mindannyiunk érdeke, hogy kiegyensúlyozott családtaggá válhasson a tőlünk kikerült berni kölyök.

Mekkora a váró lista? Mikor juthatok kiskutyához?

Mivel kicsi az éves alomszámunk így, várólista szokott kialakulni, ezért érdemes időben jelezni a kiskutya igényt. 
(Ez a gyakorlat szerint akár fél-egy évvel korábban történik a kiskutya költözésétől számítva)
 Ez foglaló utalással/fizetéssel történik. Ennek összegéről e-mailben,  illetve személyesen adunk információt.
Természetesen írásos dokumentációt készítünk, és foglaló nyilatkozatot állítunk ki minden fontosabb adattal ami a kiskutya jogi előjegyzéshez szükséges.
 Továbbá ezen összeg természetesen levonásra kerül a végleges vételárból.

A várólista hol hosszabb, hol rövidebb, hiszen nem tudjuk előre mennyi kiskutya születik egy alomban. Lehet 1, de lehet 10-is. A várakozási idő alatt lehet az előjegyzett gazdijelöltek részéről költözés, építkezés/felújítás, babavárás így sokszor előfordul, hogy a foglalást későbbre ütemezik át vagyis legkorábban a következő alomra, így mindenki előrébb kerül.
Így könnyen előfordulhat, hogy egy nagyobb alomszámban lesznek akár azonnal vagy rövid időn belül elérhető kiskutyák. Bár ez eddig 1x fordult elő 2009 óta. 

Meglepő lehet, de nálunk nem a gazdi választ magának kiskutyát. 
Ennek nagyon egyszerű és ésszerű oka van. 
Egy kölyök berni nagyon cuki és plüssmaci, így az ember bármelyiket haza szeretné vinni. Ha jönnek látogatni lényegében egyforma kiskutyákkal találkoznak az alomban, akik érdeklődőek, kíváncsiak és abban a pillanatban bárkivel hazamennének, aki szépen szól hozzájuk. 

A gazdijelöltekkel alaposan el szoktam beszélgetni. Átbeszéljük a hétköznapjaikat, munkarendet, kinek mennyi ideje van általánosan, milyen a család életvitele. Túrázósak? Otthon ülősek? Sok a gyerek, vagy éppen nincs? ​Ezek alapján és a tenyésztői tapasztalatom alapján már tudni fogom neki milyen energiaszintű és habitusú kiskutyára van szükségük, aki tökéletesen beilleszkedik a családjukba. Természetesen amennyire engedi a lehetőség figyelembe veszem a család extra igényét is, ha van, aki konkrét elképzeléssel jön álmai kiskutyájáról. 

2 hetes kortól kezdve minden héten és minden alomban kölyök teszteket végzünk majd ezeket folyamatosan összesítem, így pontos képet kapok arról, milyen lesz a kiskutya felnőttnek. Így ezek alapján ajánlok kiskutyát az előjegyzett gazdijelölteknek. Ha van egy alomban nagyon hasonló kiskutya, akkor természetesen lehet választani. Eddig még szerencsére nem tévedtünk. 
A tesztek tűpontos iránymutatók a kiksutyákról. 
Erről a kennel találkozónkon tudnak mesélni a gazdijaink.

2024. Telére ​tervezett párosításunk
(2025.Március végi elvitel)

2025. Év elejére tervezett párosításunk
(2025. Május-június elvitellel)

2024.Telére tervezett párosításunk
(2025.Március végi elvitellel)

                                 Pazonyi Zsanett Szilvia
                                     Bronzkoszorús berni pász​​​torkutya tenyészet